Životopis

Absolventka Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži (obor housle) a Pedagogogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni (sólový zpěv – hudební výchova) působila v letech 1998 - 2019 jako vokalistka a houslistka v orchestru Karla Gotta. Vedle vystoupení v tuzemsku s ním absolvovala několik turné po západní Evropě a v roce 2000 i významné koncerty v moskevském Kremlu a newyorské Carnegie Hall, kam se vrátila v roce 2005 při společném projektu Karla Gotta a Heleny Vondráčkové.
V letech 2004–2006 byla Taťána Roskovcová členkou jazzového dámského vokálního tria u Ondřeje Havelky a jeho orchestru Melody Makers. Od roku 2003 zpívala v dámském vokálním Kvartetu sv. Vavřince, které mj. provedlo českou premiéru skladby Petra Kotíka „Děvín“ na festivalu Nové hudby „Ostravské dny 2003“ a se stejnou skladbou se roku 2005 představilo i v Zankel Hall (komorní sál v objektu Carnegie Hall). Počátkem roku 2013 soubor po tříleté odmlce obnovil činnost pod názvem Prime Time Voice. Tato jazzová formace vystupuje jako dámské vokální trio doprovázené trojicí instrumentalistů: Dana Šimíčková – soprán, Taťána Roskovcová – mezzosoprán, Marta Marinová – alt, Jiří Kovář – kytara, Jaroslav Šimíček – kontrabas, Jan Dvořák – bicí nástroje.
Zkušenosti má Taťána Roskovcová i z divadelních scén – byla Helenou v muzikálu „Hamlet“ Janka Ledeckého, který v pražském Divadle Kalich dosáhl téměř 550 repríz, v plzeňském Divadle J. K. Tyla ztvárnila hlavní roli Elén v hudební komedii „Pytlákova schovanka aneb šlechetný milionář“, hrála zde i Julišku v muzikálu „Cikáni jdou do nebe“. V Národním divadle v Praze účinkovala v jazzové opeře „Dobře placená procházka“, kterou inscenoval Miloš Forman se svými syny a hudebně ji nastudovali dirigenti Libor Pešek a Marko Ivanovič. Taťána se věnuje také nahrávacím a koncertním projektům (programy „Klasika českého muzikálu“, „Tmavomodrý svět J. J.“ uvedené na festivalu Smetanova Litomyšl, „Koncert plný překvapení“ nebo „Ennio Morricone & Luboš Fišer s Filharmonií Bohuslava Martinů, „Česká filmová hudba“ se SOČRem), s klavírním doprovodem vystupuje v pořadu „Evergreens With Charm“.
Její žánrové spektrum sahá od hudby klasické, jazzové, muzikálové až k world–music a folkloru, který stál na samém počátku Tániny hudební cesty. Jejím dosud posledním projektem je soubor ČaroTaJ, který se věnuje nevšedním úpravám lidových písní z moravsko - slovenského pomezí, Tánina rodného regionu. V ČaroTaJi se uplatňují dva ženské hlasy – společně s Taťánou zpívá její sestra Jitka Novotná, a dále instrumentalisté Petr Valášek - basklarinet, Ondřej Roskovec - fagot/klavír a Jan Keller - violoncello.
Své bohaté zkušenosti předává Taťána Roskovcová studentům oboru sólový zpěv na oddělení populární hudby Pražské konzervatoře i žákům ZUŠ Harmonie v Praze 6 - Dejvicích.

Ke stažení

Životopis CZ